دانستنی ها

9 راه تشخیص علاقه گربه به صاحبش

گربه ها حیوانات باهوشی هستند که می توانند احساساتی را نسبت به صاحب خود احساس کنند. برخی از گربه ها صاحبان خود را دوست دارند در حالی که برخی دیگر ممکن است احساس بی تفاوتی کنند یا حتی از اهالی خانه خود متنفر باشند. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که می توانید تشخیص دهید گربه شما واقعاً چه احساسی نسبت به شما دارد.

گربه ها حیوانات کینه توز نیستند. اگر گربه شما کاری غیرعادی انجام می دهد، مانند استفاده نکردن از جعبه ادرار، لزوماً به این معنی نیست که گربه شما سعی دارد از شما انتقام بگیرد. ممکن است یک مشکل سلامتی به این رفتار مرتبط باشد. غرغر کردن، تف کردن و خش خش کردن نشانه هایی از عصبانیت، پرخاشگری یا آزرده شدن گربه است. اگر گربه شما این رفتار را نسبت به شما نشان می دهد، ممکن است بخواهید با دامپزشک یا متخصص رفتار حیوانات مشورت کنید.

بعضی از گربه ها با تقاضای نوازش و تماس فیزیکی با شما جای هیچگونه تردیدی درباره ی علاقه خودشان به شما باقی نمی گذارند. بعضی از آن ها هم احساسات خود را با ظرافت و دقت زیادی نشان می دهند که ما انسان ها همیشه به خوبی قادر به درک و گرفتن علائم احساسی آن ها نیستیم. شاید این موضوع یکی از دلایلی باشد که علاقمندان به سگ ها فکر می کنند که به قول معروف گربه ها محبت سرشان نمی شود! در ادامه درباره علاقه گربه ها به صاحبان خود صحبت کرده و علائم و اشاراتی که برای این کار استفاده می کنند برای شما بازگو می کنیم.

9 راه تشخیص علاقه گربه به صاحبش

 1. خرخر کردن گربه:رایج ترین راهی که گربه ها عشق و توجهشان را نشان می دهند از طریق خرخر کردن است. گویی گربه ها در درون خود موتوری دارند که در زمان استراحت و لذت روشن می شود. هربار که گربه خود را نوازش می کنید خرخر و غرش می کند.
 2. چرخیدن گربه:کودکان تمایل دارند خود را به زمین انداخته و بچرخند، اما زمانی که گربه تان این کار را انجام می دهد یعنی از دیدن شما هیجان زده است. گربه ها ممکن است به سمت شما آمده و خود را روی زمین بیندازند و بچرخند.این نشانه عشق بوده و نیاز آن ها برای توجه شماست، مخصوصا اگر شکم خود را نشان دهند.
 3. مالیدن سر گربه:زمانی که گربه ها چانه خود را به شما یا یک شی می مالند، سر خود را به پیشانی خود نزدیک می کنند، یا اینکه سر خود را به شما می مالند، می خواهند بوی خود را بر شما گذاشته و قلمروی خود را مشخص کنند.گربه ها زمانی که کسی یا چیزی را دوست دارند این کار را انجام می دهند.
 4. چنگ زدن گربه:چنگ زدن هم عطر گربه را به جا می گذارد و هم اثر او را. توجه داشته باشید که گربه تان در کجا بیشتر چنگ میزند. معمولا قسمت هایی که به صاحب انش تعلق دارند چنگ زده می شوند.
 5. دراز کشیدن گربه:این عادت از دوران نوزادی گربه ها باقی می ماند. بچه گربه ها به سمت سینه های مادر دراز می کشند تا راحت تر شیر بنوشند. گربه های بزرگسال زمانی که آرام و خوشحال و راضی هستند این کار را می کنند.مخصوصا اگر روی پای صاحب شان نوازش شوند. بنابراین این کار نشانه عشق و تحسین است.
 6. شکار و هدیه گربه:گربه ها موجودات دوست داشتنی هستند اما هنوز هم غریزه های شکار دارند. آن ها معمولا همه چیز، از اسباب بازی گرفته تا موش را شکار کرده و آن را با افرادی که دوست دارند شریک می شوند
 7. بازی کردن گربه:بچه گربه ها از سر لذت بازی می کنند و بازی مورد علاقه شان با افرادی است که دوست شان دارند. برخی از گربه ها با دور کردن خود کنترل را به دست می گیرند تا شما به دنبال شان بروید و با آن ها بازی کنید.
 8. خوابیدن گربه:گربه ها تا 16 ساعت در روز می خوابند. از آنجایی که در حین خواب آسیب پذیرند، باید در یک مکان امن و راحت بخوابد. هیچ چیز بهتر از این نیست که گربه تان روی پای شما بخوابد.
 9. چشمان دوست داشتنی گربه:چشمان گربه ها بزرگ است. این چشم ها در عین مهم بودن برای بقای گربه، آسیب پذیر هم هستند. گربه هایی که صورت خود را به سمت تان برگردانده و با چشم های باز نگاهتان می کنند عشق خود را نشان می دهند. چشمک یک گربه مانند بوسه اوست.
 10. خم کردن دمش:اگر تا به حال گربه داشته اید، متوجه می شوید که گاهی اوقات دم خود را بالا برده و حالت خاصی ایجاد می کند که توجه تان به دم آن جلب می شود.گربه ها از کشیده کردن دم شان خوششان می آید و از این کار برای نشان دادن عشق خود استفاده می کنند.
 11. میو میو کردن:گربه ها به ندرت در مقابل گربه های دیگر میومیو می کنند. معمولا تنها گربه های نوزاد به مادران خود میو میو کرده و این عادت را در بزرگسالی حفظ می کنند.گربه بالغ شما برای ارتباط با شما و افراد میومیو می کند.
 12. لیس زدن گربه:گربه ها معمولا بیشتر وقت خود را به لیس زدن و تمیز کردن خود اختصاص می دهند و گربه هایی که باهم خوب هستند نیز یکدیگر را لیس میزنند.گربه هایی که پوست، مو یا لباس صاحبشان را لیس میزنند، عشق خود را به او نشان می دهند.

عدم ابراز علاقه گربه ها به صاحبان

 1. طبعا بعضی گربه ها سردتر از بقیه هستند اما می توان تلاش کرد تا گرم تر باشند و با شما مهربان تر رفتار کنند.
 2. فقط و فقط وقتی آن ها را نوازش کنید که خودشان مایل باشند و اجازه بدهند. با این کار توجه بیشتری را به خودتان جلب می کنید. هیچ وقت هنگامی که گربه مشغول غذا خوردن است مزاحمش نشوید.
 3. از حرکات تند و صدا های بلند خودداری کنید.
 4. اگر دوست دارید گربه شما در بغلتان احساس راحتی بیشتری کند امیدوارم بتوانید بعد از چند لحظه که در بغل شما دوام آورد با پیش کش کردن یک تکه کوچک غذا تشویقش کنید.
 5. با او به نرمی حرف بزنید و با لطافت نوازشش کنید.
 6. هر بار که روی زانو های شما می نشیند زمان را برای چند ثانیه بیشتر نگه دارید و تکه ای خوراکی به او هدیه دهید.
 7. اگر ممکن است بدون کمی وقت به او اجازه بدهید در بغلتان بنشیند, اگر نشد شاید بهتر باشد قبول کنید گربه ی شما از آن گربه هایی که دوست دارد در بغل آدم ها بنشیند نیست